ГОЛОВНА / МЕДИЦИНА І ЗДОРОВ'Я / ПОШКОДЖЕННЯ ОРГАНІВ ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ
08 . 12 . 2024
5.jpg
Як часто Ви займаєтесь спортом?
 
ПОШКОДЖЕННЯ ОРГАНІВ ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ
15.02.2012 13:11

Пошкодження органів черевної порожнини можуть виникнути в момент удару в область підребер'я (футбольної бутсою, снарядом для метання, при ударі об навколишні предмети і т.п.), падінні з великої висоти (під час стрибків у воду) і за механізмом протиудара об хребет і ребра (при стрибках на лижах). Вони супроводжуються явищами шоку, вираженого в тій чи іншій мірі. Характерно швидко наростаюча внутрішня кровотеча (особливо при розривах паренхіми і капсули печінки та селезінки), блідість шкірних покривів і слизових оболонок, ниткоподібний пульс, затьмарення або втрата свідомості, різке напруження м'язів черевної стінки. При пошкодженні кишечника развивається запалення очеревини - перитоніт. Невідкладна допомога. Холод на відповідні області, спокій і термінова госпіталізація (як правило, необхідно хірургічне втручання).

Травматичні ушкодження селезінки становлять від 20 до 30% всіх пошкоджень паренхіматозних органів. Розрізняють одномоментний і двохмоментний розриви селезінки. При одномоментних розривах має місце одночасне пошкодження паренхіми і капсули. У цих випадках кровотеча у вільну черевну порожнину з розірваної селезінки виникає безпосередньо після травми. При двухмоментному розриві зазвичай у перший момент травмується тільки одна паренхіма селезінки з утворенням субкапсулярної гематоми. При повторному моменті, часто під впливом незначної видимої причини, відбувається розрив капсули і прорив гематоми у вільну черевну порожнину. Між моментом травми і проривом крові у вільну черевну порожнину проходить певний відрізок часу - від декількох годин до декількох тижнів і навіть місяців. Клінічна картина при травмі селезінки різна в залежності від тяжкості ушкодження, часу, що пройшов з моменту травми, і наявності супутніх травм інших органів. Провідними є симптоми гострої крововтрати та шоку, до яких приєднуються ознаки подразнення очеревини.

Зазвичай потерпілі скаржаться на біль в області лівого підребер'я, рідше у верхньому відділі живота або по всій черевній порожнині. Біль нерідко віддає в ліве плече, ліву лопатку. Подразнення очеревини кров'ю веде до напруження черевної стінки і вираженої болючості її при пальпації. Масивна кровотеча, крім місцевих симптомів, характерних для внутрішньочеревної кровотечі, веде до розвитку загальних проявів гострої крововтрати: швидко прогресуючої слабкості потерпілого, появі шуму у вухах, запаморочення, нудоти, блювання, холодного поту, блідості шкіри, видимих слизових і т . д. У найтяжчих випадках може розвинутися збудження хворого, порушення свідомості і різке падіння артеріального тиску. При утворенні великої субкапсулярної гематоми виникають значні больові відчуття і відчуття повноти в лівому підребер'ї.

Прогноз залежить від тяжкості травми селезінки, величини крововтрати і характеру супутніх ушкоджень інших органів. Вирішальне значення для результату захворювання має своєчасність проведення операційного втручання. Невідкладна допомога. Холод на відповідні області, спокій і термінова госпіталізація (як правило, необхідно хірургічне втручання).

Автор: Голуб Олег.


 
ОСТАННІ НОВИНИ
Наші партнери

Львівська обласна федерація бойового самбо та рукопашного бою висловлює ПОДЯКУ

Вовчастому Григорію

за матеріальну підтримку розвитку рукопашного бою.